Fotowoltaika dla bloku

Fotowoltaika dla bloku

21 stycznia 2022 0 przez Halina

Polacy, stopniowo, przyzwyczaili się do widoku paneli słonecznych na dachach gospodarstw domowych czy też wolnostojących w przydomowych ogródkach. Trudno się temu dziwić – w naszym kraju jest ich już, ponad, 700 tysięcy. Tym niemniej, pomysł montażu fotowoltaiki w bloku nie jest już tak popularny. Poniżej, omówione zostanie jak przedsięwzięcie to wygląda od strony technicznej i organizacyjnej.

Panele fotowoltaiczne w bloku – formalności

Pierwszym krokiem, który należy podjąć decydując się na montaż paneli słonecznych w bloku, jest rozstrzygnięcie kwestii formalnych. Skontaktowanie się ze spółdzielnią pozwoli zdobyć informację o ewentualnej możliwości skorzystania z przestrzeni wspólnej. Statut spółdzielni będzie dokumentem rozstrzygającym na jakich zasadach odbywa się korzystanie z przestrzeni wspólnych. Jeżeli taka opcja jest w nim brana pod uwagę – pozostaje napisanie wniosku w tej sprawie. Wniosek taki powinien zawierać: projekt instalacji, propozycję miejsca jej zamontowania, informacje dotyczące wpływu paneli na infrastrukturę budynku oraz cel montażu.

W przypadku odpowiedzi odmownej – bądź też statutowego braku możliwości wykorzystania w ten sposób przestrzeni wspólnej – pozostaje jeszcze opcja instalacji paneli na balkonie. Również w jej przypadku, konieczne jest złożenie wniosku do spółdzielni, dotyczącego pozwolenia na zabudowę zewnętrznej części balkonu.

Panele słoneczne na balkonie – wady i zalety

Z oczywistych względów, balkonowa instalacja fotowoltaiczna będzie się składała z zaledwie kilku paneli

Aby ocenić opłacalność instalacji fotowoltaicznej na balkonie, podobnie jak to wygląda z instalacją przydomową, trzeba określić poziom nasłonecznienia. Główną rolę będzie tu grał kierunek, na jaki wystawiony jest balkon. Najlepiej, by istniała możliwość skierowania paneli w stronę południową. To ona gwarantuje najdłuższy i najefektywniejszy dostęp do promieni słonecznych, decydujący o opłacalności inwestycji. Istotne jest także, położenie budynków sąsiadujących, mogących mieć wpływ na zacienienie przestrzeni dla instalacji.

Z oczywistych względów, balkonowa instalacja fotowoltaiczna będzie się składała z zaledwie kilku paneli. Nie jest to jednak argument przeciw jej wykonaniu – skorzystanie z najwyższej jakości materiałów, wciąż, daje szansę na oszczędności. Warto pamiętać, że niewielka ilość paneli to też niewielki nakład finansowy i szybki zwrot pieniędzy wydanych na fotowoltaikę. Krótko mówiąc – nie nadwyręży budżetu w takim stopniu jak duża, dachowa instalacja. Koszty, najprawdopodobniej, sięgną tu 1500 złotych. Konieczne będzie też zamontowanie mikroinwertera i licznika dwukierunkowego, dla których także powinno znaleźć się miejsce na balkonie.

Jeżeli zależy nam na skorzystaniu z usług sprawdzonego wykonawcy, warto śledzić ogłoszenia o udzieleniu zamówień w zakresie fotowoltaiki – przetargi fotowoltaika.