Przetargi w branży elektrycznej — co musisz wiedzieć?

Przetargi w branży elektrycznej — co musisz wiedzieć?

10 listopada 2021 0 przez Halina

Elektryczność towarzyszy nam już prawie od dwustu pięćdziesięciu lat. Jest już na tyle powszechna, że prawie osiemdziesiąt siedem procent ludzkości ma do niej dostęp. Oczywiście, zanim energia trafi do konsumenta, musi przejść ona przez bardzo złożoną sieć energetyczną. Taką sieć ktoś musi wybudować. W Polsce właścicielem sieci energetycznej jest państwo, więc to organy państwowe się tym zajmują. Lecz nie bezpośrednio, organizują one przetargi, które dotyczą budowy takiej sieci. W tym artykule opiszę, co musisz wiedzieć o przetargi elektryka ze strony www.pressinfo.pl.

Koszty budowy sieci energetycznej

Sposób, w jaki przebiega przetarg, jest zależny od tego, jakie są koszt przedsięwzięcia, którego ten przetarg dotyczy. W przetargi elektryka można spotkać podobnej wielkości koszty jak przykładowo w branży budowlanej. W przypadku branży energetycznej koszty dzieli się na dwa typy:

  • koszty bezpośrednie (na przykład koszty materiałowe)
  • koszty pośrednie (na przykład koszty administracyjne lub zużycie energii).

Te dwa typy kosztów złączone w jedną całość tworzą koszty całkowite. Od kosztów całkowitych zależy wielkość oraz konkurencyjność przetargu. W przypadku budowy sieci energetycznej w małym miasteczku koszty przedsięwzięcia mogą wynieść około dziesięciu milionów złotych, chociaż wiele zależy od wielkości miasteczka. W przypadku budowy sieci energetycznej w dużym mieście zaś koszty budowy wynoszą zazwyczaj kilkaset milionów złotych, choć i w tej sytuacji wielkość miasta oraz ilość mieszkańców będzie miała na to wpływ.

Konkurencja w przetargi elektryka

Przetargi w branży elektrycznej są podobnie konkurencyjne jak przetargi w branży budowlanej. Przetarg w tej branży jest ciężko wygrać. Bardzo dużo zależy od sprzętu, który posiada przedsiębiorstwo. Bardzo często przetarg wygrywa przedsiębiorstwo z nowszym, droższym wyposażeniem. Innym czynnikiem jest wielkość przedsiębiorstwa. Przetargu na budowę sieci energetycznej w Warszawie najprawdopodobniej nie wygra przedsiębiorstwo, które składa się z pięćdziesięciu pracowników, tylko takie, które składa się z dwustu pracowników. Najprawdopodobniej przy wybieraniu wykonawcy zlecenia zleceniodawca sprawdzi historię przedsiębiorstwa. W końcu przedsiębiorstwo państwowe nie zleci budowy sieci energetycznej w dużej gminie przedsiębiorstwu bez żadnego doświadczenia.

Przetargi w branży elektrycznej — podsumowanie

Podsumowując, przetargi elektryka są bardzo konkurencyjnymi przetargami, z kosztami przedsięwzięcia podobnymi do branży budowlanej. Zleceniodawca wybierze firmę, która ma najlepszy sprzęt, jest największa oraz ma największe doświadczenie.