Co warto wiedzie o przetargach budowlanych

Co warto wiedzie o przetargach budowlanych

2 grudnia 2021 0 przez Halina

Branża budowlana jest dość blisko powiązana z przetargami. Jeżeli będziemy chcieli zaczerpnąć jeszcze jakiś dodatkowych, to znaleźć możemy je zarówno w internecie, jak i prasie. Zazwyczaj z takimi ogłoszeniami spotykamy się w ogólnokrajowej bądź lokalnej gazecie. Właśnie przez te źródła firmy budowlane chcą pozyskać nowych klientów. Zanim zdecydujemy się na określoną ofertę pierw, warto nie co bardziej zagłębić się w tematykę przetargów oraz w ich działanie. Dzięki takim działaniom będziemy w stanie świadomie brać w nich udział oraz pozyskanie nowych klientów potrzebujących ekipy na potrzebę dużej budowlanej inwestycji.

Na czym polegają przetargi budowlane?

 

W pewnym sensie przetargi budowlane to konkurs, w których udział biorą firmy zainteresowane wykonaniem określonego zlecenia. Jednakże to zleceniodawca decyduje, jakiej firmie powierzy to zadanie. Zazwyczaj przetargi zostają ogłaszane podczas poszukiwania wykonawców zamówień publicznych, lecz coraz częściej zdarzają się inwestorzy czy firmy decydujące się na taki konkurs.

Przetargi nieograniczone i ograniczone

Wyróżniamy dwa typy przetargów, pierwszych z nich są przetargi nieograniczone, które możemy porównać do otwartych konkursów. Ilość uczestników biorących w tym udział jak sama nazwa wskazuje, jest nieograniczona. Zazwyczaj ograniczają się na jeden etap. Następnie mamy przetargi ograniczone, które już zawierają dwa etapy, a drugim znajdziemy tylko i wyłącznie firmy, które są w stanie najlepiej wykonać określone wymagania przez zamawiającego. Oczywiście jest to przeciwieństwo przetargu nieograniczonego, więc liczba uczestników biorących w tym udział jest ograniczona.

Przygotowania do przetargu

W pewnym sensie przetargi budowlane to konkurs, w których udział biorą firmy zainteresowane wykonaniem określonego zlecenia

Nie ma znaczenie, jaki to jest przetarg, do każdego trzeba się odpowiednio przygotować. Wykonawca nie może zapomnieć o spełnieniu wszystkich wymogów pod kątem formalnym, zanim zorganizuje jakikolwiek przetarg. W ofercie powinny znaleźć się informacje opisujące naszą firmę, jakie świadczymy usługi oraz zakres kompetencji. Nie zaleca się umieszczać zbyt skomplikowanych informacji, jedynie wystarczą tę, które w łatwy sposób można zweryfikować. Co to wyników przetargów, to są one umieszczane na stronie głównej organizatora, w Biuletynie Zamówień Publicznych oraz w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziennik_Urzędowy_Unii_Europejskiej). W razie jakikolwiek problemów nie warto działać pochopnie, gdyż jest to poważna sprawa. Najlepiej jest skonsultować się z ekspertem siedzącym od dawien dawna w tematyce przetargów.