Jak zainstalować fotowoltaikę?
19 lipca 2022Oszczędności na prądzie mają ogromne znaczenie w sytuacji, gdy chcemy płacić mniej a także być bardziej ekologiczni. Dlatego też mnóstwo osób instaluje dziś instalacje fotowoltaiczne, których zadaniem jest produkowanie prądu ze słońca. Dzieje się to poprzez specjalne panele, których zadaniem jest wytwarzanie prądu stałego, który następnie trafia to specjalnego konwertera. Sprawdzamy w jaki sposób funkcjonuje typowa instalacja fotowoltaiczna, a także jak można w tani sposób dokonać jej montażu.
Działanie instalacji fotowoltaicznej
Wszystko zaczyna się przy panelach, które montowane są zazwyczaj na dachu budynku, albo na specjalnej konstrukcji w ogrodzie. Ta druga opcja jest lepsza wtedy, gdy dachu nie mamy ustawionego konkretnie na południe. Konstrukcję można bowiem ustawić w dowolnej orientacji, wykorzystując maksimum promieni słonecznych przez cały dzień. Gdy słońce oświetla panele, te generują energię elektryczną, która jest prądem stałym. Dlatego też nie może trafić na tym etapie bezpośrednio do gniazdek elektrycznych w domu. Konieczne jest jej przetransformowanie, a do tego celu wykorzystuje się tak zwany falownik. Ten specjalny konwerter zamienia prąd stały na przemienny, a także dostosowuje jego napięcie dla panującego w sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu z wygenerowanego prądu możemy korzystać nie tylko my sami, ale również wszyscy w naszej okolicy. Dzięki temu możemy nie tylko zredukować swoje rachunki do zera, ale nawet otrzymać rekompensatę finansową od zakładu energetycznego, jeśli wyprodukujemy więcej prądu niż zużyjemy.
Dlaczego to się opłaca?
Przede wszystkim posiadanie fotowoltaiki daje nam ogromne oszczędności finansowe, jednak nie jest to jedyny powód. Musimy zdać sobie sprawę jak ważne jest to dla środowiska. Wystarczy popatrzeć na ilu budynkach użyteczności publicznej instaluje się dziś panele słoneczne. Najlepiej w tym celu popatrzeć na lokalne przetargi fotowoltaika (o których więcej tutaj: www.pressinfo.pl) pojawia się zarówno na szkołach, biurowcach, sklepach, budynkach przemysłowych i wielu wielu innych. Czyni się tak dlatego, że odciążenie instalacji elektroenergetycznej sprawia, że elektrownie zużyją mniej paliwa na produkcję prądu. Biorąc pod uwagę, że w Polsce 90% energii produkuje się z węgla, możemy znacząco przyczynić się do ochrony środowiska. Nikogo nie trzeba przekonywać, że nawet najlepiej przefiltrowane spaliny z elektrowni węglowej wciąż nie są zdrowe dla otoczenia. Dlatego każda tona, która nie zostanie spalona, wpływa pozytywnie na środowisko które nas otacza. Jest to też niezmiernie ważne dla otoczenia, w którym będą żyły nasze dzieci i wnuki.
Ile kosztuje instalacja?
Założenie fotowoltaiki wymaga zakupu wielu podzespołów, które nie są tanie. Dlaczego więc jak grzyby po deszczu wyrastają w Polsce nowe instalacje tego typu? Okazuje się, że można tutaj liczyć na niemałe dofinansowania zarówno ze strony rządu, jak również Unii Europejskiej. Wszystko opiera się na polityce ochrony klimatu, dlatego właśnie możemy uzyskać różne dotacje, które sfinansują montaż paneli słonecznych nawet w stu procentach. Ostatnie zmiany prawa spowodowały, że nie zawsze możemy uzyskać tak wysokie dofinansowanie, jednak wciąż jest to znakomita część ceny instalacji zbudowanej od zera. Trzeba też wziąć pod uwagę, że wydatek ten bardzo szybki się nam zwróci, ponieważ zmniejszające się rachunki za prąd nie będą już obciążać domowego budżetu. Natomiast biorąc pod uwagę obecną sytuację w kraju i na świecie, prądu może niedługo być wyjątkowo drogi, co stawia posiadaczy fotowoltaiki w bardzo korzystnej sytuacji.